شنبه, 05 مهر 1399

نوار کناری

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شناسه خبر:903

برنامه‌های ماه مبارک رمضان در فضای مجازی اجرا می‌شود

  • انداز قلم

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا فعالیت‌های دینی و قرآنی با بهره گیری از فضای مجازی و محور قرار دادن مساجد در ماه مبارک رمضان اجرا می‌شود.

اخبار مديركل

به گزارش خبرنگار مهر، ستاد استانی هماهنگی برنامه‌های ماه مبارک رمضان با حضور حجت الاسلام والمسلمین نعمت الهی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان، امامان جمعه و جماعت، مسئولان ادارات، تشکل‌ها و نهادهای فرهنگی و شورای هیئت‌های مذهبی روز شنبه در سالن تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین علی نعمت الهی در این جلسه گفت: با شیوع ویروس کرونا و تعطیل شدن بسیاری از برنامه‌های روزمره بویژه تعطیل شدن فعالیت‌های مذهبی شاید نگرانی‌هایی در میان متدین ایجاد شد اما امروز با پیش بینی روش‌های جایگزین این خلأ در حال رفع شدن است.

وی بیان کرد: اهمیت مسجد در جای خود باقی است و در این وضعیت برنامه‌های عمومی و حضوری تعطیل شده اما برخی شیطنت می‌کنند و به دنبال زیر سوال بردن دانش دین و به روز بودن آن بودند که خوشبختانه با درایت علما و تعطیل شدن مجالس بر همه این دسیسه‌ها خط بطلان کشیده شد.

نعمت الهی بیان کرد: دشمنان در فضای مجازی و رسانه‌های بیگانه حتی تلاش کردند شهر قم را زیر سوال ببرند اما نتوانستند و خودشان به گونه‌ای درگیر شدند که در مقابله ناتوان و عاجز مانده‌اند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین یادآور شد: شرایط ایجاد شده و درایت در تصمیم گیری ها و تعطیلی برنامه‌ها موجب شد تبلیغ سو دشمن نتیجه ندهد و همه دیدند که دین و مذهب به دانش و علم روز اهمیت می‌دهد و بر همان مبنا حرکت می‌کند.

وی اضافه کرد: علما و روحانیون همواره به علم و دانش اهمیت داده و آن را مبنای کارهای خود قرار داده‌اند و برخورد منطقی با موضوع ویروس کرونا موجب سربلندی دین در این وضعیت شد و آنها که حمله به باورهای دینی را محور کار خود قرار داده بودند رسوا شدند.

نعمت الهی بیان کرد: در این فضا که ایجاد شده ما نباید غفلت کنیم و بهتر است از راه‌های جایگزین مانند راه اندازی حسینه و مسجد مجازی، روضه و عزاداری، ختم و تلاوت مجازی استفاده کنیم تا برنامه‌های دینی برقرار باشد.

وی اظهار داشت: شاید بیماری طولانی باشد و ما مجبور باشیم ماه‌ها با همین شرایط سپری کنیم لذا بهتر است دنبال مدل‌های جایگزین باشیم و با هم اندیشی درست تصمیم بگیریم و از همه ظرفیت‌ها بخوبی استفاده کنیم.

نعمت الهی گفت: وضعیت استان در خصوص ویروس کرونا در نوسان است و هر لحظه شاید تغییر کند و ما هم با این وضعیت باید هماهنگ باشیم و برای برنامه‌های مذهبی در ماه رمضان تدبیر کنیم.

وی اضافه کرد: سیاست کلی ما این است جوری رفتار کنیم که مردم از برنامه‌های دینی و معنویت آن برخوردار شوند و در این باید فضاسازی شهری و مجازی بخوبی صورت گیرد و نیروهای انتظامی هم به موضوع روزه خواری و ممانعت از آن جدی تر عمل کنند.

وی یادآور شد: اطلاع رسانی در رسانه‌ها، رعایت بهداشت فردی و اجتماعی، حفظ حرمت ماه رمضان و مشارکت در طرح کمک مومنانه و مواسات که از سوی رهبری مطرح شده با محور سپاه باید تقویت شود.

نعمت الهی افزود: در ماه رمضان سال‌های گذشته ۱۲۰۰ روحانی به روستاها اعزام می‌شد اما امسال تبلیغ در محل و تبلیغ خدمت محور و مجازی باید جدی گرفته شود البته شاید در روستا فضای مجازی در همه روستا نباشد که برای آن هم می‌توان فکری کرد.

وی گفت: پیشنهاد شود روحانیون در همان روستا در فضای مجازی تبلیغ کنند ولی اگر امکاناتش مهیا نبود از الگوهای جایگزین استفاده شود.

ناتوانی غرب را به چالش بکشیم

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین در ادامه گفت: ویروس کرونا موجب شد ناتوانی غرب در مقابله با پدیده‌ها بشدت آشکار شود و کسانی که دیگران را به ناتوانی و خود را قدرتمند و ثروتمند و توانمند نشان داده بودند مشخص شد چقدر ضعیف هستند و با تبلیغ دروغین ذهن ملت‌ها را فریفته بودند و امروز در درمان بیماری هم ناتوان هستند.

وی اضافه کرد: باید در ماه رمضان به چالش کشیدن تمدن غرب در اولویت باشد و دروغ‌های غرب را آشکار کنید تا مردم واقعیت‌ها را درک کنند.

وی در ادامه خواستار مشارکت جدی در طرح کمک مومنانه شد و اظهار داشت: در طرح کمک مومنانه باید دقت کنیم و منظم عمل کنیم و هیئت امنای مساجد محور کار باشند و پویش مردمی در ماه رمضان جدی گرفته شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی با تحلیل موضوع از نگاه دینی تصریح کرد: اگر خدا از دست بنده آزرده شود و از انسان روی برگرداند و بخواهد تذکری دهد قادر به تحمل آن نخواهیم بود و شاید ویروس نامرئی در واقع نشانگر ناخشنودی خداوند از اعمال انسان‌ها باشد.

وی اضافه کرد: شاید جامعه دچار چالش استغنا شده است و چون خود را در بسیاری از امور بی نیاز از خدا می‌داند و خود را قوی پنداشته امروز باید با ویروسی نامرئی مواجه شود که زندگی را بر وی سخت کرده تا انسان عاجز و باغی و مغرور را سر جایش بنشاند تا به خود بیاییم و خداوند را فراموش نکنیم.

نعمت الهی در خصوص برنامه‌های قرآنی در ماه رمضان هم گفت: هر سال قرآن در رمضان را داشتیم و جایگاه استان در این عرصه بالا بود اما امسال مدل تغییر کرده و قاریان باید در فضایی بدون مخاطب این تلاوت را انجام دهند.

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد