جمعه, 08 مهر 1401

نوار کناری

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شناسه خبر:924
کارگروه برگزاری مراسم عزاداری محرم و صفر

راه اندازی دسته های عزاداری در ایام محرم ممنوع است

  • انداز قلم

مدیرکل تبیلغات اسلامی استان قزوین گفت:راه اندازی دسته های عزاداری و حمل علم و بیرق و هرگونه تجمع در مراکز بسته ممنوع شده و عزاداری با  رعایت بهداشت در فضاهای باز مجاز است.

اخبار مديركل

کارگروه برگزاری مراسم  عزاداری محرم و صفر در زیر مجموعه کمیته امنیتی، اجتماعی و سیاسی استان قزوین ظهر چهارشنبه 99/5/22 با حضور حجت الاسلام زهرایی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین، نمایندگان هیئت‌ها و دستگاه‌های اجرایی در اداره کل تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد.

حجت الاسلام زهرایی در این جلسه اظهار داشت: حفظ سلامت مردم و همچنین شعائر دینی و مذهبی برای ما اهمیت ویژه ای دارد اما امسال به دلیل مشکلات ناشی از انتشار ویروس کرونا بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا در کشور و زیر مجموعه‌های آن در استان عمل خواهیم کرد تا سلامت مردم به خطر نیفتد.

وی بیان کرد: نحوه برگزاری مراسم عزاداری‌ها و دسته‌های سوگواری بر اساس دستورالعمل‌ها و مصوبات ستاد تصمیم گیری شده و برای حفظ سلامت مردم هرگونه تجمع و عزاداری در محیط‌های بسته و مسقف و جابجایی و حرکت دسته‌ها نیز ممنوع شده است.

زهرایی تصریح کرد: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده برگزاری مراسم عزاداری در فضاهای روباز ورزشی، محوطه مدارس و فضای باز مساجد و امامزاده‌ها با زدن ماسک، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، حفظ فاصله گذاری اجتماعی مجاز است.

وی یادآور شد: هیئت امنای مساجد بزرگ و امامزاده‌ها موظف شده اند از پذیرش دسته‌های عزاداری و دعوت از آنها خودداری کنند و هرگونه علم کشی در ماه محرم نیز ممنوع شده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین بیان کرد: در تاسوعا و عاشورا حرکت دسته‌های سینه زنی و زنجیرزنی را در معابر نخواهیم داشت.

وی گفت: پوشش رادیویی محرم برای ما در این شرایط بسیار اهمیت دارد و از صدا و سیمای قزوین درخواست کرده ایم تا پوشش خبری مستمر داشته باشند و زیرنویس مصوبات کارگروه را پخش کنند.

زهرایی اضافه کرد: پیشنهاد می‌شود صدا و سیمای قزوین فیلم‌های کوتاه و مصاحبه با مداحان و هیئت داران و علم داران شاخص داشته باشد و توصیه‌های بهداشتی از زبان این افراد به اطلاع مردم رسانده شود.

وی اظهار داشت: همچنین تهیه چند برنامه در داخل شهر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مسجدالنبی و هیئت رزمندگان می‌تواند جذابیت لازم را داشته و برای مردم هم مفید باشد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین یادآور شد: حیات مساجد، مدارس، ورزشگاه‌ها و هر جا محیط باز داریم محل مناسبی برای برگزاری هیئت‌های مذهبی است و امسال به دلایل رعایت بهداشت، برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی را برگزار نخواهیم کرد اما روز جهانی حضرت علی اصغر می‌تواند با تهیه یک برنامه نمادین در صدا و سیما این کمبود را جبران کند تا مردم از داخل خانه‌ها به ائمه متوسل شوند.

زهرایی اضافه کرد: در واگذاری حیات مدارس باید دقت کرد و هر هیئتی که قبلاً درخواست داده باشد ما پیگیر اختصاص محوطه باز مدارس برای عزاداری هیئت‌ها خواهیم بود. هیئتهایی که برای برگزاری مراسم عزاداری محرم و صفر متقاضی فضای باز هستند به ادارات تبلیغات اسلامی شهرستانها مراجعه نمایند.

وی افزود: خیلی از مناطق استان مراسم خاصی دارند و باید مردم را توجیه و قانع کنیم که برای حفظ سلامت خود از برگزاری هر گونه تجمع خودداری کنند البته برخی مراسم مانند تاسوعا و عاشورا می‌تواند با جمعیت کم و فاصله گذاری به صورت محدود برگزار شود.

در پایان متذکر می شود تمام هیئتهایی ( اعم از دارای مجوز و فاقد مجوز ) که قصد برگزاری مراسم عزاداری در محرم و صفر را دارند ملزم به ثبت نام در سامانه www.beyragh.mobi هستند. کلیه مراسم عزاداری باید در سامانه ثبت شوند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد